Puerta del Sol ehk päikesevärav

Puerta del Soli väjakul oli üks väravatest, kust kaudu 15. sajandil müüriga ümbritsetud linna sisse pääses. Värav oli suunatud itta ja seega paistis sealt sisse tõusev päike  – just sellest sai ka väljak endale sellise nime. See väljak on alati olnud oluliseks kohtumispaigaks.
Madridis on kõikjal väljakutel näha kuningaid hobuste otsas ja Puerta Del Soli väljakul on Carlos III. Teda peetakse kuningaks, kes moderniseeris Madridi 18. sajandil oluliste infrastruktuuri parandustega.Ratsamonumendile üsna lähedal on Mariblanca kuju koopia. See tähistab kohta, kus vanasti oli purskkaev, mida kaunistas Mariblanca kuju.

El Oso y El Madroño ehk karu maasikapuuga

Puerta Del soli väljak on koduks ka Madridi sümbolile – karule, kes haarab maasikapuu otsast vilju (oso y madroño). Nimelt oli legendi kohaselt Madridi nimi “Ursaria” ja see tähendab ladina keeles “karude maa”. Nimi tuli sellest, et Madridi lähedal asuvatel metsades olevat olnud palju karusid. Juba keskajast saadik on karu koos maasikapuuga olnud Madridi sümboliks.

madrid-866365_1920.jpg

El reloj de Puerta del Sol ehk Puerta del soli kell

Isiklike kellade puudumise tõttu kasutasid inimesed vanasti ajaliselt orienteerumiseks just erinevate väljakute ja platside kellasid. Kahjuks see kell korralikult ei töötanud ja niimoodi tuli see mitmel korral välja vahetada. Lõpuks paluti Hispaania mereväe ametlikul kellameistril üks korralik kell platsile valmistada. Pärast kella valmimist annetas kellameister selle Madridile ja niimoodi on 1866. aastast alates kell vana postimaja katusel kõigile õiget aega näidanud.

See sama kell mängib ka väga suur rolli aastavahetustel. Nimelt kogunevad nii kohalikud kui turistid vana-aasta õhtul Puerta de Soli väljakule kella alla, et üheskoos uus aasta vastu võtta. Juba 1962. aasta 31. detsembrist alates on aastavahetuse pidustustest tehtud otseülekannet rahvustelevosiooni. Selle sama kella järgi söövad kõik hispaanlased kombe kohaselt ka aasta viimase 12 sekundi jooksul 12 viinamarja.

madrid-1408349_1920

Postimaja

Postimaja ehitati 18. sajandil postiteenuse jaoks ja vanasti oli see ka väga oluline kohtumispaik. Praegu töötavad selles hoones Madridi ametnikud.

Maja ees on tahvel, mis tähistab Hispaania kuue riikliku  maantee alguspunkti. Esimene plaat pandi sinna aastal 1950. ning asendati uuega 2009. aastal. Öeldakse, et inimesed, kes seda plaati puudutavad, tulevad kindlasti veel Madridi tagasi.

 

0 Replies to “Puerta del Sol ehk päikesevärav”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.