Nipid kasutatud auto ostmiseks

Kasutatud auto ostmise eel tuleks see kindlasti väga põhjalikult üle vaadata. Vastasel korral võid lõpuks väga ebameeldiva üllatuse osaliseks saada, sest vigadega või halvasti hooldatud sõiduk tekitab üldjuhul päris suuri väljaminekuid. Sellise olukorra vältimiseks koostasin nimekirja sammudest, mida tuleks kasutatud auto ostmise korral järgida.

Auto tausta kontrollimine

Maanteameti e-teeninduse sõiduki taustakontrollis on võimalik tutvuda autoga ajalooga Eestis. Välismaalt pärit auto puhul on võimalik teha nii päring eelmise asukohamaa pädevasse asutusse või küsida VIN-koodi alusel hooldusajaloo päring ühes paljudest margi esindustest.

Auto tehniline kontroll margi esinduses

Tehnilise kontrolli teostamine spetsialistide poolt margi esinduses koos varasemate hoolduste ajalooga tutvumisega võimaldab kasutatud auto rahulikuma südamega osta. Lisaks on niimoodi võimalik koheselt ka puuduste kõrvaldamiseks vajalike remonttööde summa teada saada.

Auto tehniline kontroll ülevaatuspunktis

Tavaliselt on auto ostueelseks kontrolliks lihtsaim, kiireim ja odavaim viis just tehnoülevaatus, kus tavaliselt kontrollitakse veermiku korrasolekut, heitgaase ja tulesid (auto vastavust tehnonõuetele).

Põhjalik üldine ülevaatus

Auto võib küll pealtnäha korralik välja näha, aga sellegipoolest on väga oluline otsida silmaga esialgu mittenähtavaid puudusi. Erinevate võimalike kerevigastuste või roostekahjustuste märkamiseks tuleks auto üle vaadata hästi valgustatud tingimustes. Elektroonika korrasolekut aitavad kontrollida armatuurlaua tuled. Autot üle vaadates tuleks  tähelepanu juhtida kolmele põhiasjale: auto üldine seisukord, dokumendid ja võimalik avariilisus.

Proovisõit

Kasutatud autot ei tohiks kindlasti ilma proovisõiduta osta. Proovisõidu ajal tuleks sõita ka maanteel, sest vaid niimoodi on võimalik kontrollida kõiki käike ja võimalikke vigu (müra, undamine vms). Võrdlusmomendiks ja detailide märkamiseks on mõistlik teha proovisõite mitme erineva autoga.

Auto ostmine

Otsmiseks tuleks alati sõlmida kirjalik ostu-müügileping kahes eksemplaris, kus on fikseeritud auto müüja, hind, sõiduki andmed, lisavarustus, seisukord ja läbisõidu näit.

Jagage enda kogemusi kasutatud autode ostmisega. Kas olete kokku puutunud müüjatega, kes on üritanud teile nii-öelda kotti pähe tõmmata?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.