Mis koht see Gibraltar õigupoolest on?

Gibraltar on põhimõtteliselt natukene rohkem kui 33 000 elanikuga tükike Suurbritanniat Hispaania külje all. Selles Pürenee poolsaare lõunatipus asuvas vaid 6,87km² suuruses Briti koloonias on kasutusel Gibraltari nael (GIP) ja seadusandlikuks organiks 17-kohaline parlament. Gibraltari riigipea on tegelikult siiski kuninganna Elizabeth, keda kohapeal esindab kuberner. Gibraltar on väljaspool Euroopa Liidu Schengeni ala ja seega tuleb piiri ületamiseks alati läbida ka piirikontroll. Kõige kitsamast kohast jääb Gibraltari ja Aafrikas asuva Maroko vahele vaid 14,3 kilomeetrit. Gibraltaril ringi jalutades on lisaks ilusale briti aktsendile alati kuulda ka hispaania ja araabia keelt.

Gibraltar on üsna atraktiivseks sihtkohaks nii brittide kui ka kõikide teiste jaoks. Gibraltari aastaringne keskmine temperatuur umbes 20 kraadi ja päikest jagub küllaga. Lisaks mõnusale kliimale meelitab Gibraltar inimesi ka oma üpris heade palkadega ja kõrge elukvaliteediga. Paljud Gibraltaril tööl käivad inimesed eelistavad elada aga hoopis Hispaania poolel. Loomulikult oleks mugavam Gibraltaril elada, aga sealsed elamiskulud on Hispaaniaga võrreldes lihtsalt palju kallimad. Laias laastus saab Hispaania poolel endale üürida maja sama raha eest, millega Gibraltaril korteri. Väidetakse, et umbes 12 000 inimest käib igapäevaselt üle piiri Hispaaniast Gibraltarile tööle.

Lisaks mõnusale kliimale ja headele palkadele meelitab Gibraltar inimesi ka oma ilusa looduse, tax-free šoppamise ja ühe väga huvitava lennujaamaga.  Gibraltari lennujaam pidavat kusjuures üks maailma ohtlikuim olema, sest selle maandumisrada on vaid 1828-meetri pikkune ja see tuleb ületada absoluutselt kõigil maismaad pidi riiki sisenejatel. Nimelt on maandumisrada ainsa riiki viiva maanteega risti ja seega suletakse tee lennukite maandumiseks ja õhku tõusmiseks ning nii jalakäijatel kui ka sõidukitel ei jää üle muud, kui foori taga oodata. Õnneks ei ole Gibraltari lennujaam väga tiheda liiklusega ja seega tuleb niimoodi oodata vaid paaril korral päeva jooksul. Gibraltar meeldib inimestele kindlasti ka oma looduse tõttu. Kohalikuks sümboliks on “The Rock” ehk 426 meetri kõrgune lubjakivikalju, mille otsas elavad ahvid!  Gibraltaril elavad magotid on kusjuures Euroopa ainsad vabas looduses elavad ahvid. Kokku elab kalju otsas neid üle 300 ja nad on üldiselt täitsa sõbralikud. Ahvide vahetus läheduses tuleks igaks juhuks oma asjadel silma peal hoida, sest teinekord võivad nad proovida inimestelt asju ära näpata. Sportlikumad inimesed saavad kalju vallutada mõne matkaraja abil (see on päris kõva trenni eest), teistel on võimalik kasutada köisraudteed või spetsiaalset takso teenust (~20€/in).

Gibraltar kuulub küll praegu Suurbritanniale, aga see ei ole alati nii olnud. 1704. aastal Hispaania pärilussõja ajal vallutasid Inglise-Hollandi väed Gibraltari Hispaanialt ning 1713. aastal läkski Gibraltar Utrechti rahulepinguga Suurbritanniale. Hispaanlased ei ole sellega aga siiani rahul ning on Gibraltarilt mitmel korral endale tagasi nõudnud. Kahel korral on isegi korraldatud Hispaaniaga liitumise referendumid, aga mõlemal korral on Gibraltari elanikud väga suure häälteenamusega ettepaneku Hispaaniaga liituda tagasi lükanud. Esimene referendum toimub 1967. aastal ja selle Hispaaniale ebasoodsa tulemuse tõttu käskis tolleaegne diktaator Francisco Franco 8. juunil 1969 Hispaania ja Gibraltari vahelise piiri sulgeda. Jalakäijatele taasavati piir alles 13 aastat hiljem, 15. detsembril 1982. Sõidukid said piiri taas ületada alles 5. veebruaril 1985. Kõikide nende aastate jooksul pidid Gibraltaril elavad inimesed oma teisele poole piiri jäänud pereliikmete ja sõprade juurde Hispaaniasse pääsemiseks reisima näiteks läbi Portugali.

2001. aastal algasid uued kõnelused Gibraltari suveräänsuse teemal ning lõppkokkuvõttes otsustati, et Suurbritannia oleks valmis Gibraltari suveräänsust Hispaaniaga jagama, aga lõplik otsus pidi selguma uuel rahvahääletusel. Teine referendum toimuski juba 2002. aasta 7. novembril ning inimestelt küsiti, kas nad on nõus, et Suurbritannia ja Hispaania peaksid jagama suveräänsust Gibraltari üle. Hääletamas käis koguni 87.9% hääleõiguslikest kodanikest ning neist 99% olid selle vastu.

Gibraltari ja Hispaania piiri teema on nüüdseks taaskord aktuuaalne Brexitiga seoses, kuid Hispaania on lubanud Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumisega seonduvaid läbirääkimisi mitte kasutada Gibraltari piirkonna tagasi võtmiseks või selle ja enda elanike elude muul moel (näiteks piirile metsikute järjekordade tekitamisega) raskendamiseks. Praegu ei tea veel keegi, mida Brexit endaga kaasa toob. Ei jää muud üle kui oodata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.