Mida teha Kopenhaagenis?

Kopenhaagen on Taani Kuningriigi pealinn asub Taani suurimal saarel Sjællandi. Taani Kuningriik koonseb Taanist endast, Fääri saartest ja Gröönimaast. Fääri saared ja Gröönimaa on Taani põhiseaduse järgi Taani riigi osad ja alluvad Taani võimule, kuid Folketing (Taani ühekojaline parlament) on andnud neile osalise iseseisvuse. Tegu on niisiis ühe riigiga, kus Fääri saarte ja Gröönimaa oma võimudel on väga suured volitused, aga reaalsuses siiski üsna piiratud võim. Kolme piirkonna omavahelise suhte alus on Rigsfællesskabet.

Kopenhaagen on väga ilus linn ja ideaalne paik näiteks pika nädalavahetuse veetmiseks. Mina olin Kopenhaagenis 4 päeva ja sellest tundust täitsa piisavat. Panen nüüd kirja mõned ideed, mida seal kindlasti teha tuleks.

Christiania ehk linn keset linna

Kopenhaagenis olles tuleks kindlasti läbi käia ka Christianshavni linnaosas asuvast Christiania nö vabalinnast. Tegemist on 1970-ndatel tekkinud hipikommuniga, kus on siiani säilinud enda seadused, põhikiri jne. Kõik otsused võetakse vastu ühistel koosolekutel hääletamise teel. Kindel valitsus neil puudub. 

Linna vaadete nautimine

Christiania vahetus läheduses asub ka kirik nimega Vor Frelsers Kirk, mille katuselt avaneb suurepärane vaade linnale. Teine hea koht vaadete nautimiseks on parlamendihoone katus (sissepääs tasuta). Seal üleval tegutseb ka restoran ja seega tuleks enne sinnapoole liikuma hakkamist üle vaadata selle lahtiolekuajad. Vanalinna vaateid tuleks nautida Kopenhaageni raekoja otsast. See on 105,6 meetri kõrgune ja vaated on tõesti ilusad. 

Jalgratta laenutamine

Kopenhaagen on väga jalgrattasõbralik linn (loodetavasti on külastamise ajal ka ilm seda soosiv) ning üks parimaid viise linnaga tutvumiseks ongi kindlasti just nimelt vändates. Eelmisel õhtul tasub kindlasti linna kaardiga tutvudes mõned kohad välja valida, et siis järgmisel päeval oleks mugav nendeni järjest vändata. Meie käisime ära näiteks nii Rosenborgi kui ka Amalienborgi losside juures. Viimases elab ka kuninganna ning kell keskpäeval saab näha ka vahtkonna vahetust. Samas tuleks natukene aega ka ilma igasuguse plaanita lihtsalt ringi sõita ja ümbritsevat nautida.

Muuseumid

Ma ei ole tegelikult eriline muuseumites ringi kondaja, aga tavaliselt tunnen, et vähemalt 1-2 muuseumis peaks ikka ära käima 😀 Kopenhaagenis osutusid valituteks  rahvusmuuseum (Nationalmuseet) ja  Taani Disainimuuseum. Ütlen ausalt, et rahvusmuuseumis oli küll tore uudistada, aga mingit erilist muljet see ei jätnud. Disainimuuseum mulle seevastu meeldis aga väga ja soovitan seda kindlasti külastada. Lisaks kiidetakse palju ka Kopenhaageni Vabaõhumuuseumit, mis pidavat olema üks maailma suurimaid ja vanemaid. Mina ise seda ei külastanud.

Lõbustuspargid,akvaarium ja loomaaed

Juba alates 1843. aastast tegutseb Kopenhaageni südalinnas Tivoli lõbustuspark, mis peaks koguni Põhjamaade suurim olema. Lisaks erinevatele atraktsioonidele ja karussellidele on Tivolis ka väga palju erinevaid söögikohti. Tivoli on tundub ka oma imelise valguskujunduse poolest. Nimelt pannakse õhtul põlema üle 100 000 valgusti ja see vaatepilt on uskumatult ilus.

Teine kesklinnas asuv lõbustuspark on Bakken, kus on lisaks väga paljudele erinevatele atraktsioonidele ja söögikohtadele ka mõnusad pargid lihtsalt olemiseks või pikniku pidamiseks. Lõbustuspargi alale uudistama pääseb ilma piletita.

Loomulikult asub Kopenhaagenis ka Põhjamaade suurim akvaarium, kust leiab nii rohkem kui vähem tuntud kalu ja muid veeloomi. Kindlasti on tore seda ka lastega külastada, aga võin täitsa ausalt öelda, et kahele täiskasvanule pakkus see ka piisavalt elamusi. 

Kopenhaageni loomaaed asub kesklinnast vaid ~ 15 minutilise bussiõidu kaugusel ja on samuti külastamist väärt. Loomi on päris palju ja paariks tunniks jagub tegevust kindlasti. 

Paadireis

Meie otsustasime linnale pilgu peale heita ka kanaleid mööda sõites. Meie paadireis algas Nyhavnist ja kestis kokku tunnikese. Laeval oli ka giid, kes jutustas ajaloo ja olulisemate hoonete kohta. Näiteks sõitsime ka ühe Kopenhaageni sümboli ehk väikese merineitsi juurest mööda. Väga mõnus vaheldus niisama linnas ringi kõndimisele. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.