Madridi peamised vaatamisväärsused

Toimetuse lahkel loal jagan teiega oma 2018. aasta septembris Eesti Naises ilmunud artiklit Hispaania pealinna Madridi kohta. Tegemist on päris põhjaliku Madridi reisijuhiga ning loodetavasti aitab paljudel seda imeilusat linna paremini tundma õppida. Hispaania pealinn ja suurim linn Madrid on koduks rohkem kui 3 miljonile inimesele. Lisaks sellele võõrustab Madrid igal aastal miljoneid turiste, kes lähevad sinna sooja kliimat, maitsvat toitu, imelist kultuuri ja jalgpalli nautima. Seda Madridi kesklinna vaatamisväärsuste reisijuhti kasutades tuleb jala läbida umbes 5,5 kilomeetrit.

Vaade Circulo de Bellas Artes terrassi katuselt

Teatro real      

Madridi ooperimaja ehitati kuninganna Isabella I valitsusajal ja selle ametlik avamispidu toimus pärast 32 aasta pikkusi ehitustöid kuninganna sünnipäeval  – 19.novembril 1850 – Gaetano Donizetti etendusega La Favorita. Üle 75 aasta oli tegemist ühe Euroopa juhtiva ooperimajaga, mis 1925. aastal lagunemise tõttu ohtlikuks tunnistati ja seetõttu 41 aastaks suleti. 1966. aastal hoone taasavati ja sellest sai Hispaania riikliku orkestri kodu. 1977. aastal kuulutati see hoone riiklikuks monumendiks ning pärast ulatuslikke korrastustöid sai sellest 1997. aastal taas Madridi ooperimaastiku süda. Hoonel on neli korrust, 28 looži ja olenevalt lavastuse nõuetest mahutab umbes 1800 inimest.

Teatrihoonega on võimalik tutvuda esmaspäevast pühapäevani kell 9.30-15.30. Audiogiidiga ringkäik maksab täiskasvanutele 7 eurot, sooduspilet alla 26-aastastele või üle 65-aastastele 6 eurot ning alla 6-aastastele on sissepääs tasuta.

Jardines de Sabatini

Sabatini aiad loodi kuningapalee kõrvale juba 1930. aastatel, kuid alles 1978. aastal avas kuningas Juan Carlos I need avalikkusele.  Pargi keskmes asuv suur ristkülikukujuline tiik on ümbritsetud purskkaevude, puude ja valgest marmorist skulptuuridega, mis pidid algselt kaunistama palee katust, kuid jäid liigse raskuse tõttu maapinnale.  Aed on oma nime saanud itaalia arhitekti Francesco Sabatini järgi, kes kavandas nendel aladel varem olnud kuninglikud tallid.

Aiad on külastajatele avatud oktoobrist aprillini 9.00-21.00 ja maist septembrini 9.00-22.00. Sissepääs tasuta.

Plaza de Oriente

Kuningapalee ees asuvast Plaza de Oriente pargist leiame kuninga Felipe IV ratsamonumendi ja erinevate monarhide skulptuurid, mis kaugelt  tunduvad suursugused, kuid lähemalt uurides näevad üsna armetud välja. Skulptuure valmistades ei pandud rõhku pisidetailidele, mida keegi nagunii ei näe, sest nende asukohaks pidi saama palee katus. Lõpuks jäid kujud parki, sest neid peeti kuningapalee katuse jaoks liiga rasketeks.

Palacio Real

Palacio Real

Lääne-Euroopa suurima põrandapinnaga (135 000m2) palee valmis 1755. aastal ja kokku kulus selle  ehitamiseks 17 aastat. Vanasti oli see kuningapere igapäevaseks koduks, tänapäeval kasutatakse peamiselt vaid riiklikeks tseremooniateks. Praegune Hispaania kuningas Felipe VI ja tema abikaasa kuninganna Letizia elavad koos perega Madridi äärelinnas asuvas tagasihoidlikumas Zarzuela palees.  Kui kuningas aga tahaks kuninglikus palees elada, siis saaks ta peaaegu 10 aasta jooksul iga päev uues toas ööbida, sest palees on kokku 3418 tuba. Nendest viitkümmet saavad uudistada ka turistid.Lisaks on paleel 870 akent, 240 rõdu ja 44 trepikoda.

Oktoobrist märtsini on palee külastajatele avatud 10.00-18.00 ning aprillist septembrini 10.00-20.00. Tavapilet maksab 8 eurot ning sooduspilet 6 eurot. Alla 5-aastastele on sissepääs tasuta. Esmaspäevast reedeni on 2 tundi enne sulgemist sissepääs Euroopa Liidu liikmesriigi passi ning töö- ja elamisloaga inimestele tasuta.

Catedral de la Almudena

Madrid sai Toledo asemel Hispaania pealinnaks aastal 1561 ja nii otsustas kuningas Felipe II, et ka uuel pealinnal on oma katedraali vaja. Plaane uue peakiriku ehitamiseks peeti 16.sajandist alates, reaalsed ehitusööd algasid 1879. aastal ning valmis see enam kui 100 aastat hiljem, 1993. aastal. Katedraali krüpt on 16. sajandist pärit Almudena neitsi kuju, kes on Madridi kaitsepühak. Almudenat on külastanud ja pühitsenud ka paavst Johannes Paulus II ja seda visiiti meenutab katedraali ees asuv paavsti kuju.

Katedraal on avatud esmaspäevast laupäevani (välja arvatud kiriklikel pühadel) kell 10.00-14.30. Sissepääs on tasuta.

Almudena katedraal

Mercado de San Miguel

Mercado De San Miguel on arvatavasti Madridi kõige populaarsem toiduturg, sest see asub kohe Plaza Mayori väljaku kõrval. Tegemist on pärast kuue aasta pikkust renoveerimist 2009. aastal avatud turuga, kust saab osta kohvi, alkoholi, paellat, empanadasid, erinevaid koogikesi, mereande ja muud söödavat. Turul on isegi puuviljade ja mereandide lett. Kuna turg on õhtuti ja nädalavahetusel tihti rahvast nii pungil, et ühe leti juurest teise juurde minek võib osutuda üsna vaevaliseks (rääkimata istuma pääsemisest), siis tasub sealt just päevasel ajal kindlasti läbi käia.

Plaza Mayor

Plaza Mayor on Madridi vanalinna suur (129 m × 94 m) 17. sajandist pärit väljak, mis on olnud linna üheks keskpunktiks alates päevadest, kui seda kasutati rongkäikude, avalike hukkamiste ja inkvisitsioonikohtu jaoks. Lisaks sellele on väljak kasutusel olnud ka härjavõitlusareenina. Algupäraselt oli väljak ümbritsetud 6-korruseliste puidust majadega, mida tuli pärast kolmel korral tules hävinemist  (1631, 1672 ja 1790) taastada. Pärast viimast põlengut ümbritseti väljak 3-korruseliste elumajadega, millel on kokku 237 rõdu.Väljakule on kokku 9 erinevat sissepääsu. Majadealuseid arkaade täidavad kohvikud ja käsitööpoed. Väljaku üks kuulsamaid hooneid – Casa de la Panadería – oli ajalooline pagarite gild, kus praegu asub linnaarhiiv. Lisaks paistab oma maalingute poolest silma endine lihunike gild Casa de la Carnicería. Väljaku keskmes on selle rajaja Felipe III ratsamonument. Detsembris on väljakul alati suur jõuluturg. Plaza Mayori väljaku vahetus läheduses on ka Guinnessi rekordite raamatusse kantud maailma vanim siiani tegutsev restoran – 1725. aastal asutatud Sobrino de Botin (calle Cuchilleros, 17, 28005 Madrid).

Puerta del Sol

Puerta del Soli väljakul oli üks väravatest, mille kaudu 15. sajandil müüriga ümbritsetud linna sisse pääses. Värav oli suunatud itta ja seega paistis sealt sisse tõusev päike  – sellest ka väljaku nimi (tõlkes päikesevärav). Puerta sel Soli väljak on koduks ka Madridi sümbolile – karule, kes haarab maasikapuu otsast vilju (oso y madroño). Väljaku keskel asub kuningas Carlos II ratsamonument. Oluline ehitis on 18. sajandil valminud postimaja, mis oli vanasti väga oluliseks kohtumispaigaks ja kus praegu töötavad erinevad linna ja piirkonna ametnikud. Aastavahetusel kogunevad tuhanded kohalikud ja turistid väljakule postimaja kella alla, et üheskoos uut aastat vastu võtta. Kombekohaselt süüakse aasta viimase 12 sekundi jooksul 12 viinamarja, et õnne jätkuks terveks aastaks. Postimaja ees asub tahvel, mis tähistab Hispaania maanteesüsteemi alguspunkti ning kust hargnevad linna 10 kesktänavat. Linnalegendi kohaselt inimesed, kes seda plaati puudutavad, tulevad kindlasti veel Madridi tagasi.

Circulo de Bellas Artes

Circulo de Bellas Artes on aastast 1880 tegutsev mittetulundusühing, mil on Madridi üks kõige tihedamaid kultuuriprogramme. Hoones asuvad näiteks erinevad näituseruumid, kino, teater, kontserti- ja loengusaalid, raamatukogu, kunstnike töötoad, poed ja kohvik, seega on igapäevaselt hoones võimalik osa saada väga paljudest erinevatest tegevustest” Lisaks on hoone katusel imeline terrass, kus on võimalik end ühele paljudest diivanitest pikali visata,  pokaal veini tellida ning Madridi imelist vaadet ja seltskonda nautida. Eriti uudishimulike jaoks olemas ka binoklid. Suvisel ajal on tegemist väga populaarse kohaga nii turistide kui kohalike seas.

Terrass on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 09.00-21.00, reedel 09.00-21.30, laupäeval 11.00-21.30 ja pühapäeval 11.00-21.00. Sissepääs kõikjale majas maksab täiskasvanutele 5 ning lastele ja õpilastele 4 eurot. Sissepääsu eest vaid terrassile tuleb maksta vastavalt 4 ja 3 eurot.

Gran Via

Gran Via on Madridi kesklinnas olev tohutu meluga tänav, mida kutsutakse ka Hispaania broadway-ks. Põhimõtteliselt on tegemist linna ühe peamise tänavaga ning sealt leiab kõike. Seal saab kohvikutes süüa, baarides juua, šopata, kinos käia, pidutseda või niisama inimesi ja nende tegutsemisi eemalt jälgida. Gran Vial on ka mitmed vaatamist väärivad ehitised. Telefónica on 1930. aasta 1. jaanuaril valminud 89 meetri kõrgune hoone, mis oli tol ajal ka kogu kontinendi ning kuni 1953. aastani Madridi kõrgeim ehitis. Metropolise hoone võib olla üks Madridi kõige rohkem pildistatud ehitisi. Tegemist on imeilusa 1911. aastal valminud La Unión y el Fénix kinnisvarabüroo peakontoriga.1972. aastal võttis hoone üle ja alustas renoveerimisega kindlustusfirma Metrópolis Seguros, mis andis hoonele ka selle tänapäevase nime. Capitol on 14-korruseline hoone, mis ehitati aastatel 1931- 1933. Omal ajal võitis see mitmeid arhitektuuri- ja disainiauhindu. Originaalis oli tegemist 64 korteri, Capitoli hotelli, kohviku, baari, restorani ning firma Seltzer tehase, kontorite ja tantsusaaliga. Alumistel korrustel oli kino Capitol, mis mahutas pea 2000 pealtvaatajat. Üsna Gran Via lõpus, Plaza de España väljaku ääres, asub 1953. aastal valminud 25- korruseline ja 117 meetri kõrgune Edificio España. Hoone oli Madridi kõrgeim kuni 1957. aastani, mil selle tiitli võttis endale 36-korruseline ja 142 meetri kõrgune Torre de Madrid.

Templo de Debod

Debodi tempel on Madridi kesklinnas asuv üle 2000 aasta vanune Egiptuse tempel. Egiptuse Aswāni paisu ehitustööd 1960.aastal seadsid ohtu mitmed sealsed monumendid ja arheoloogilised paigad. Olukord oli nii tõsine, et UNESCO tegi üleskutse Egiptuse aitamiseks. Sealsete Abu Simbeli templite päästmise eest sai Hispaania endale Egiptuselt tänutäheks Debodi templi. 1968. aastal laoti tükkideks võetud tempel Egiptuses kastidesse ja pandi Alexandria sadamas laevale. Laev sõitis Valenciasse ning sealt edasi toimetati kastides Madridi, kus tempel juhiste järgi taas kokku pandi. Tegemist on ainulaadse võimalusega tutvuda iidse Egitpuse arhitektuuriga väljaspool Egiptust.

Templisse pääseb sisse oktoobrist märtsini teisipäevast reedeni kell 9.45-13.45 ja 16.15-18.15, laupäeval, pühapäeval ja pühadel kell 10.00-14.00. Aprillist septembrini on tempel avatud teisipäevast reedeni kell 10.00-14.00 ja 18.00-20.00, laupäeval, pühapäeval ja pühadel kell 10.00-14.00. Templi külastamine on tasuta.

Teleferico

Teleférico näol on tegemist köisraudteega, kust on võimalik Madridi vaateid umbes 40 meetri kõrguselt nautida.  Köisraudteel sõidab kokku 80 gondlit, millest üks mahutab korraga 4 täiskasvanud inimest. Kahe jaama vahe on umbes 2,5 kilomeetrit ja ühe otsa läbimiseks kulub 11 minutit. Sõidu jooksul avaneb võimalus nautida imelisi vaateid linnale ja selle suurimale pargile. Teine jaam asubki keset Casa de Campo parki, kus on võimalik vahepeal ringi jalutada.

Ühe suuna pilet maksab täiskasvanutele 4,50 eurot ning mõlema suuna eest küsitakse 6 eurot. Kuni 12-aastaste ja üle 65-aastaste piletid maksavad vastavalt 4 ja 5 eurot ning alla 4-aastastele on sõit tasuta.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.