Mida sa Madridi jõudes teadma peaksid?

Kuidas lennujaamast kesklinna saada?

Madridi Barajase lennujaam asub kesklinnast 12 km kaugusel. Sealt linna liikumiseks on erinevaid viise. Kirjutan siia ainult nendest variantidest, millega olen ise kokku puutunud. Näiteks saab tegelikult  ka bussiga lennujaamast kesklinna, aga kuna ma ei ole ise seda varianti kasutanud, siis ei hakka ma sellest ka pikemalt kirjutama. Ööpäevaringse bussi pileti hind on muidu 5 eurot ja  see sõidab umbes 40 minutit ning teeb peatuse Cibelesi ja Atocha jaamades.

 

 • Takso

Lennujaama ees on alati palju taksosid ja nendega probleeme tekkida ei tohiks. Igaks juhuks tasub alati sihtkoha aadress üles kirjutada ja seda taksojuhile näidata, sest ainult inglise keele peale lootma jääda ei tasu. Taksot kasutades tuleb vaid meeles pidada, et Madrid on ikkagi väga suur linn oma ca 3,3 miljoni (koos äärealadega väidetavalt pea 6,5 miljoni) elanikuga ning seega võid tipptundidel väga kaua ummikutes istuda. Kokkuvõtvalt võib öelda, et kui su sihtkoht jääb Madridi kesklinna ümbritseva M-30 kiiretee sisse, siis üle 30 euro ja 30 minuti sul ei lähe. Täpsemalt saab erinevate tariifide kohta lugeda SIIT.

 •  Metroo

Madrid Barajas lennujaama 1,2 ja 3 terminal on koos ning 4 terminal kahe metroopeatuse kagusel. Lennujaamast sõidab metroo liin number 8 (roosa). Kesklinna jõudmiseks peab aga liini vahetama, mis on iseenesest lihtne, kuid sobib siiski pigem mõõduka pagasiga reisijatele. Täpse teekonna planeerimiseks soovitan mina google mapsi. Näiteks kui paned enda asukohaks Madrid Barajas lennujaama terminal 3 ja sihtkohaks hotell San Lorenzo, siis näitab google maps, et sinna metrooga saamiseks sõidad kõigepealt liiniga number 8 (roosa) peatuseni Colombia, seejärel liiniga nr 9 (lilla) peatuseni Ppe. de Vergara ning sealt liiniga number 2 (punane) peatuseni Sevilla. Metroost väljudes tuleb veel 290 meetrit jalgsi kõndida. Madridi metroo töötab vahemikus 06.00-02.00. Varahommikuti ning õhtul hilja väheneb metroode käimise sagedus.

IMG-4806

Kui sa just iga päev väga mitmeid kordi metrooga ei sõida, siis suure tõenäosusega tuleb kõige mõistlikum osta endale transpordikaart (2.50€) ja sinna peale laadida kas 1 või 10 korra pilet. Lennujaamas on need masinad -1 korrusel (sealt pääseb kohe ka metroo peale). Seda kaarti võivad mitu inimest koos kasutada nii bussi kui ka metrooga sõitmiseks. Linnas liiklemiseks tuleb piletit ostes valida tsoon A. Ühe korra pileti hind on sel juhul 1.50-2 eurot (olenevalt läbitavate peatuste arvust) ning 10 korra pileti hind 12.20 eurot (läbitavate peatuste arv ei oma tähtsust). Täpsem hindade ülevaade on SIIN. Lennujaamast metrooga tulles ja sinna tagasi minnes tuleb mõlemal korral maksta ka 3 eurot nö lennujaama maksu. Seda tuleb teha samas masinas, kust ostsid pileti ja raha peale laadisid.

Kui mõnel päeval on vaja metrood kohe eriti palju kasutada, siis on arvatavasti mõistlik osta turisti pilet. Tsoon A ühepäevapilet maksab 8,40€. Põhjalikum info ja hinnad on SIIN. Seda piletit kasutades lennujaama maksu tasuda ei tule.

Planoesquematicoingles-page-001
https://goo.gl/hcTEvs

 

 • Rong

Lennujaama 4. terminalist on lisaks metroole võimalik linna ka rongiga sõita. Rongiga saab küll näiteks Nuevos Ministerios peatusesse umbes 10 minutit kiiremini kui metrooga, aga rongid käivad vaid iga poole tunni tagant. Turisti piletit saab ka selle rongiga sõitmiseks kasutada. Transpordikaardile laetud A tsooni piletiga mitte. Ühe korra pilet maksab 2,60€. Täpsem info SIIN. Rongipileteid saab osta RENFE kirjadega masinatest, mis asuvad samuti -1 korrusel (sealt pääseb ka rongile).

 

Kuidas linnas ringi liigelda?

Madridi metroosüsteem ning bussivõrgutsik on suurepärased, mõlemad on odavad ja neid on lihtme kasutada. Kusjuures on siin tegemist euroopa teise suurima metroosüsteemiga.  Päevasel ajal käivad metrood iga paari minuti tagant. Bussidega sõites ummikutesse sattudes võib teekond teinekord soovimatult pikaks kujuneda.

Kuidas valida ööbimiskohta?

Ööbimiskohta valides sõltub loomulikult väga palju sinu soovidest, aga minu arust on peamine, et metroopeatus poleks kaugemal kui paarsada meetrit. Endale näiteks airbnb kaudu korterit otsides vaata, kui kaugel on metroopeatus ja kui kaua selle metrooga südalinna (või teistesse sinu jaoks olulistesse kohtadesse) sõidab. Kui metroosõit ei kesta kauem kui 10-15 minutit ja hoiad sellega märkimisväärselt ööbimise pealt kokku, siis minu arust on see seda väärt. Arvestada tuleb aga sellega, et metroo ei sõida pärast kella 2 öösel ja kui oled suur pidutseja, kes ei soovi takso peale raha raisata, siis on võib-olla mõistlikum korter rohkem südalinna võtta. Tegelikult on aga melu, baare ja klubisid igas naabruskonnas ja vaid sellepärast näiteks gran viale öömaja ostida ei tasu.

 

Kasulikku:

 • Kraanivett võib vabalt juua!
 • Kohtudes on kombeks musitada mõlemale põsele (ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul)
 • Kaardiga saab maksta praktiliselt kõikjal, sh ka oma transpordikaarti laadides.
 • Suurt tipi jätmise kultuuri siin ei ole. Loomulikult ollakse rõõmsad tipi saamise üle, kuid keegi ei eelda seda.
 • Siesta ajal (~14.00-17.00) on paljud asutused kinni.
 • Hispaanlased söövad hilja! Lõuna on tavaliselt 14/15 ajal ning õhtusöök alles 21/22 ajal.
 • Üldiselt baarides ei pahandata, kui soovite vaid tualetti kasutada.
 • Söögikohtade terrassilt tellides tuleb tavaliselt väikest lisatasu maksta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.