Kuningapalee

Kuningapaleed ehitati 18. ja 19. sajandil ja see on lääne-euroopa suurim (135 000m2). Vanasti oli see kuningapere igapäevaseks koduks, tänapäeval  kasutatakse peamiselt vaid riiklikeks tseremooniateks. Praegune Hispaania kuningas Felipe VI ja tema abikaasa kuninganna Letizia elavad koos perega Madridi äärelinnas asuvas tagasihoidlikumas Zarzuela palees.  Kui kuningas aga tahaks kuninglikus palees elada, siis saaks ta peaaegu 10 aasta jooksul iga päev uues toas ööbida, sest palees on kokku 3418 tuba. Nendest viiekümnes toas saavad ka turistid uudistada. Lisaks on paleel 870 akent, 240 rõdu ja 44 trepikoda. Kuningas Alfonso XIII oli viimane monarh, kes pidevalt palees elas kuni aastani 1931.

royal-palace-2615940_1920

 

Plaza de Oriente

Kuningapalee ees on park nimea Plaza de Oriente, kust leiame kuninga Felipe IV ratsamonumedi. Seal on lisaks ka Hispaania monarhhide skulptuurid, mis kaugelt  tunduvad suursugused, kuid lähemalt uurides näevad üsna armetud välja. Skulptuure valmistades ei pandud rõhku pisidetailidele, mida keegi kunagi nagunii ei näe, sest nende asukohaks pidi saama palee katus. Lõpuks jäid kujud parki, sest kardeti nende raskuse mõju kuningapaleele.

Sabatini aed

Sabatini aed loodi kuningapalee kõrvale küll juba1930ndatel aastatel, aga alles kuningas Juan Carlos I avas aia avalikkusele aastal 1978. Pargi keskel on suur ristkülikukujuline tiik, mis on ümbritsetud purskkaevude, puude, labürinti meenutavate hekkide ja valgest marmorit skulptuuridega. Ka need skulptuurid olid tegelikult mõeldud palee katusele, kuid jäid liigse raskuse tõttu maapinnale.  Aed on oma nime saanud itaalia arhidekti Francesco Sabatini auks. Sabatini ise aiaga tegelikult seotud ei ole, tema kavandas kuninglikud tallid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.