Ka tsirkuses võib täitsa tore olla

Minu jaoks on juba pikka aega sõna tsirkus väga kahetisi tundeid esile kutsunud ning seda väga mitmel põhjusel. Kui vanasti olid loomad liiga tihti tsirkuse üsna loomulikuks osaks, siis õnneks tänapäeval see enam nii ei ole. Inimesed saavad järjest enam aru, et loomade kasutamine meie endi meelelahutuseks on lihtsalt vale ja igast küljest täiesti ebaeetiline. See on väga kurb, kui loomi sunnitakse täiesti loomuvastaseid trikke tegema. Mõelge vaid, kui palju peab üks lõvi oma talitajat kartma, et ta tõepoolest läbi põleva rõnga hüppaks. Kahjuks ei ole tsirkuseloomadele üldjuhul tagatud ka neile loomuomased tingimused. Nad peavad hakkama saama liiga kitsastes elamistingimustes ja taluma transportimist. Tihti on läbitavad vahemaad pikad ja seega tuleb teel olla väga kaua. Laval olles peavad nad taluma ka suurt lärmi ja rambivalgust. Lisaks kõigele sellele võib tsirkuseloomade etteastete nägemine ka lastele loomadest ja nende eest hoolitsemisest vale kujutluspildi luua.

Eestis on õnneks alates 2017. aastast metsloomade kasutamine tsirkuses keelatud. Loomakaitseseaduse eelnõuga täpsustati loomanäitusel, -oksjonil, -laadal, -võistlusel või muul loomade kokkutoomisega seotud avalikul üritusel loomade kasutamisega seotud sätteid. Eelnevalt loetletud üritustel lubatakse kasutada üksnes sellisesse liiki või alamliiki kuuluvat tehistingimustes sündinud looma, kelle liigiomased käitumisharjumused või eluviis seda võimaldavad ilma looma tervist kahjustamata. Lubatud loomaliikide ja alamliikide loetelu kehtestab maaeluminister määrusega. Tore on teada, et loomade heaolust hoolitakse järjest enam ning kaasaegses tsirkuses piisab täiesti ka vaid inimestest.

Paar nädalat tagasi täitus terve meie kodulinn “Zirkus Berlin” reklaamplakatitega ja just siis hakkasingi ma selle teema kohta natukene täpsemalt lugema. Selgus, et ka nemad oma etteastetes loomi ei kasuta ja demonstreerivad selle asemel hoopis inimkeha võimeid. Täna käisin ma lõpuks neid vaatamas ja pean ütlema, et päris lahe oli! Enamus inimesi olid kohale tulnud küll oma lastega, aga tegelikult oli ka kahel täiskasvanud inimesel väga tore. Paaril korral tuli küll rinda pista ka mõne karjuva lapsega, aga õnneks see väga ei seganud. Kogu etteaste kestis koos vaheajaga natukene üle 2 tunni ja silmailu jätkus terveks ajaks. Täiesti uskumatu, mida kõike inimesed teha suudavad. Kohapeal sai näha erinevaid akrobaate nii maas kui ka taevas, kõikvõimalikke tulega vigurdamisi ning otseloomulikult ei puudunud ka kloun. 😀 Ma pidin kõrvale vaatama vaid siis, kui mingi vibu taolise instrumendiga tädi peal kohal olevasse sidrunisse nool lasti. Õnneks jäid kõik terveks. 😀 Mulle väga meeldis ka see, kuidas publikuga suheldi ja neid teatud etteastetesse kaasati.

Loomi küll õnneks see tsirkus ei väärkohtle, aga ma ei saa mainimata jätta vaeseid lapsevanemaid. 😀 Absoluutselt iga nurga peal müüdi erinevat nänni ja loomulikult tahtsid kõik lapsed midagi ka saada. Kohe telki sisse minnes müüdi igasugust toidukraami. Valikus oli popkorn, suhkruvatt, krõpsud, erinevad kommid ja kõikvõimalikud karastusjoogid. Coca ja fanta pudelite vahel olid ka mõned õlled. 😀 Istekohtade juures müüdi mingeid imelikke vilkuvaid mänguasju ja pulkasid ning loomulikult tahtsid paljud lapsed pärast suhkruvati saamist ka sealt midagi. Samas ei ole mina kohe kindlasti õige inimene ühtegi last distsiplineerituses süüdistama, sest ka minul oli vaja suhkruvatti, popkorni ja cocat. 😀 Ma kujutan ainut ette, et niimoodi võib üks pühapäevane tsirkuses käimine perede jaoks üsna kiiresti päris kulukaks väljaminekuks osutuda. 😀

Mida teie arvate loomade kasutamisest tsirkuses? Kas te läheksite ise või koos lastega loomi kasutavasse tsirkusesse?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.