Gran Via – arvatavasti Madridi tuntuim tänav

Gran Via on Madridi kesklinnas olev tohtu meluga tänav, mida kutsutakse ka Hispaania broadway-ks. Põhimõtteliselt on tegemist linna ühe peamise tänavaga ning sealt leiab kõike. Seal saab kohvikutes süüa, baarides juua, šopata, kinos käia, pidutseda või niisama inimesi ja nende tegutsemisi eemalt jälgida.

See tänav ei maga kunagi ja seetõttu soovitan Madridi tulles ööbimiskohaks mõne natukene vaiksema tänava otsida. Juba paar tänavat eemal on palju rahulikumaid ja odavamaid kohti, kus saab reaalselt ka öösel magada.  Madridis oma kodu otsides elasime umbes nädalakese Gran Vial ja kolmadal korrusel me seal magada normaalselt müra tõttu ei saanud.

Gran Vial on väga-väga palju erinevaid poode ja kaubanduskeskuseid, hotelle, söögikohti, suveniiripoode jne. Vanasti tunti Gran Viat ka kui kinode tänavat, sest seal oli neid koguni 15 tükki. Tänaseks on neist alles kolm. Kinod Capitol ja Callao on hispaaniakeelsed (kõikidele filmidele on hispaania keeles peale loetud) ning kinos Renoir  on võimalik originaale näha.

gran-via-2852934_1920

 

Vaatamist väärt ehitised Gran Vial:

Telefónica

Tegemist on 1930. aasta 1. jaanuaril valminud 89 meetri kõrguse hoonega, mis oli omal ajal üks euroopa esimesi pilvelõhkujaid. Telefónica oli tol ajal ka kogu kontinendi ning kuni 1953. aastani Madridi kõrgeim ehitis. Natukene enne hoone täielikku valmimist aastal 1928, tegi kuningas Alfonso XIII just sellest samast hoonest esimese ookeanitaguse telefonikõne Ameerika Ühendriikide presidendile  (Calvin Coolidge) Washingtonis. Pärast hoone valmimist said seal endale töökoha umbes 1800 inimest.

Hispaania kodusõja ajal oli hoone sihtmärgiks nii oma kõrguse kui ka asukoha tõttu. Nimelt oli hoone üsna lähedal eesrindele. Lisaks oli tol ajal tegemist ka Hispaania kõige olulisema kommunikatsioonikeskusega, kus tegutsesid ka välismaa korrespondendid. Telefónica sai mitmel korral pommitada ja selle keldreid kasutatigi õhurünnakute ajal varjupaigana.

 

Metropolis 

metropolis-2969375_1920.jpgSee linna südames asuv imelise arhitektuuriga hoone võib olla üks Madridi kõige rohkem pildistatud ehitisi. Tegemist on 1911. aastal Hispaania arhitekti Luis Esteve poolt valminud La Unión y el Fénix kinnisvarabüroo peakontoriga, mille disainisid prantslastest vennad  Jules ja Raymond Fevrier. Metropolise hoone ehitamiseks kulus neli aastat. 1972. aastal võttis hoone üle ja alustas renoveerimisega Metrópolis Seguros. Nemad andsid hoonele ka tema tänapäevase nime.

Metropolise hoone fassaad on väga rikkalikult erinevate skulpuuridega ja ornamentidega kaunistatud. Kirsiks tordil on must kuppel, mille ostas on imeilus Winged Victory skulptuur.

Capitol

madrid-3021998_1920

See 14-korruseline hoone ehitati aastatel 1931- 1933 arhitektide Luis Martínez-Feduchi Ruiz and Vicente Eced y Eced projekti järgi. Omal ajal võitis see hoone mitmeid artidektuuri- ja disainiauhindu.

Originaalis oli tegemist 64 korteri, Capitoli hotelli, kohviku, baari, restorani ning firma Seltzer tehase, kontorite ja tantsusaaliga. Alumistel korrustel oli kino Capitol, mis mahutas pea 2000 pealtvaatajat. 2007. aastal renoveeriti hoone täielikult ning pärast seda jäid välisfaasaadile alles vaid firmade Schweppes ja Vodafone reklaamid.

Edificio España 

Üsna Gran Via lõpus, Plaza de España väljaku ääres, asub 1953. aastal valminud 25- korruseline ja 117 meetri kõrgune Edificio España. Hoone oli Madridi kõrgeim kuni 1957. aastani, mil selle tiitli võttis endale 36-korruseline ja 142 meetri kõrgune Torre de Madrid. Plaza de España väljaku keskel on kuulsa hispaania kirjaniku Miguel de Cervantes Saavedra monument.

Esialgselt olid hoones 360 toaga Hotell Plaza, 300 kontorit, 184 korterit, kaubanduskeskus ja katusebassein. Aja jooksul on hoonel olnud mitmeid erinevaid omanikke, kel kõigil oli selle jaoks oma plaan. 2017. aastal ostis  RIU Hotelli grupp kogu hoone ning alustas renoveerimistöödega. Praeguse plaani järgi jäävad esimsed kolm korrust kauplustele ning ülejäänud ruumides avatakse 650 toaga hotell,  1,800m² suurune saal ürituste korraldamiseks, kaks restorani ning katusebassein koos baariga. 

 

 

 

0 Replies to “Gran Via – arvatavasti Madridi tuntuim tänav”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.