Auschwitzi rändnäitus Madridis

Kuni 07.10.2018 on Madridis Arte Canal näitustekeskuses maailma esimene Auschwitzi rändnäitus. Auschwitzi koonduslaager oli suurim ja tuntuim Teise maailmasõja aegne koonduslaager okupeeritud Poolas, mis töötas aastail 1940–1945. Näitustekeskuses kohapeal on üle 600 originaal eksponaadiga sellest inimkonna ajaloo ühest kõige tumedamast peatükist, mil koonduslaagri okastraatidega ümbritsetud aia taga hukkus rohkem kui 1 100 000 inimest. Suurt osa näituse objektidest, piltidest ja audiovisuaalsetest materjalidest pole kunagi varem avalikustatud.

Foto link: http://auschwitz.net/en/the-victims/
Franciszek Piper’i tabel pärineb SIIT.

Näitusega tutvumiseks tuleb arvestada vähemalt 3 tunniga, mina sain hakkama natukene vähem kui 4 tunniga. Kindlasti soovitan võtta ka audiogiidi, mis muudab kogu näituse kindlasti kordades harivamaks. Ütlen ausalt, et hea tujuga sealt keegi välja ei tule. Mina poetasin mitmel korral ka pisaraid. Loomulikult olin ma ka varem kogu toimunuga laias laastus kursis, aga see näitus aitas paremini mõista Auschwitzis toime pandud õuduste ulatust ning tuletas meelde, kui hiljuti see kõik tegelikult toimus. Ajalooline mälu on inimestel kahjuks ikka väga lühike.

IMG_0372

IMG_0373

Kohapeal kirjeldati väga elavalt, kuidas inimesed koonduslaagritesse viidi, missugustes tingimustes nad seal elasid, kuidas neid seal koheldi, näljutati, mürgitati, hukati, põletati jne. Tundub täiesti uskumatu, kuidas inimesed ei saanud tõepoolest kohapeal aru, mida nendega tegema hakatakse. Sunnitööks kõlbmatuks tunnistatud inimesed hukati kohe, aga inimesed ise sellest üldjuhul teadlikud ei olnud. Näiteks arvasid nad, et saavad pesema minna, aga tegelikult hakati neid hoopis gaasiga hukkama. Nimelt kästi inimestel eesruumis oma riided nagidele riputada ja ilmtingimata oma number meelde jätta, et pärast pesemist oleks neil lihtsam oma riided kiiresti üles leida. Seejärel saadeti nad nö pesemisruumi, mille duššid olid vaid inimeste petmiseks ja tegelikult lasti sinna  mürkgaasi ja umbes 5 minutiga olid kõik surnud. Seejärel käivitati ventilatsioonisüsteem ja umbes 20 minuti pärast võis juba ruumi siseneda, et hukkunute kehad ahjudesse põletamiseks tassida.

IMG_0375

IMG_0377

Õõvastav oli lugeda ja kuulda ka koonduslaagrite arstide ebainimlike eksperimentide kohta. Dr Mengele eksperimenteeris kaksikutega ja näiteks nakatas ta neist ühe surmavasse haigusse ja kui ta suri, siis tappis ka teise, et sooritada võrdlev lahkamine. Lisaks sundis ta naissoost kaksikuid meessoost kaksikute magama jne. Kohapeal on näha ka erinevat meditsiinilist tehnikat (eelkõige günekoloogiaga seonduvat), mida kasutas Dr Clauberg, kelle eesmärk oli leida kõige efektiivsem viis suurte masside steriliseerimiseks.

IMG-0357

IMG-0356

Raske on seal nähtut ja kogetut sõnadesse panna. Soovitan kõigil lihtsalt seda näitust külastada, et paremini mõista Auschwitzis toime pandud õuduste ulatust. Usun, et selliste kohutavate ajaloo sündmuste peale ei tohiks kindlasti igapäevaselt mõelda, sest maailmas on niigi nii palju halba, aga kuskil ajusopis peaks see siiski säilima. Auschwitzi rändnäitus on kindlasti üks parimaid näituseid, mida ma iialgi külastanud olen.

IMG_0379

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.